מה ההבדל בין גלשן שורט-בורד לגלשן קטום?

השייפר עידן קפלן מסביר בסרטון על ההבדלים בין 2 הסוגים העיקריים שקיימים היום בתחום גלשני הקייט גלים. תוכלו גם לקרוא בפירוט מתחת לסרטון בכתבה העוסקת בנושא, עוד מידע נוסף על ההבדלים השונים בין הגלשנים, איך זה מתבטא בגלישה עצמה ומה מתאים יותר למתחילים.

בזמן האחרון אפשר לראות יותר ויותר גולשי קייט שנכנסים לתחום הסטרפלס. באופן טבעי לחבר'ה שנכנסים לתחום הזה יש לא מעט שאלות כשהעיקרית היא איזה גלשן אתם צריכים, למה חשוב לשים לב כשבוחרים גלשן סטרפלס ומה ההבדל בין גלשני השורטבורד הסטנדרטיים לבין הגלשנים הקטומים שהופכים להיות יותר ויותר נפוצים.

תמיד אומרים על תחום הקייט סרפינג שזהו ספורט שצומח ומתפתח בקצב מהיר, יותר מהרבה תחומי וענפי ספורט אחרים. אין ספק שמדובר בספורט דינמי וכנראה שמי שנכנס לתחום הזה אוהב את הדינמיות של הספורט הזה שבאה לידי ביטוי בסגנונות הגלישה ולא מעט גולשים לא נשארים רק עם סגנון אחד ומגוונים גם בציוד לסגנונות שונים. זה יכול להיות בקייטים וגלשנים מסוגים שונים שגולשים מחזיקים ומרבית גולשי הקייט סרפינג שגולשים על סטרפלס התחילו עם גלשן טווין טיפ ובהמשך הוסיפו לגלישה שלהם את הסטרפלס, בין אם מדובר בפריסטייל עם סטרפלס או גלישת קייט גלים.

כמו שלגולשים מתחילים אחרי קורס קייט סרפינג חשוב להתאים את הקייט הנכון והמתאים עבורם כמתחילים ולפי תנאי הרוח והים באזור שבו הם עתידים בעיקר לגלוש, כך גם לגבי גולשי קייט סרף שעד עכשיו גולשים על טווין טיפ ומעוניינים לשלב גם סטרפלס לגלישה שלהם. חשוב להבין מהם ההבדלים בין המבנים והצורות של הגלשנים השונים, כיצד זה משפיע על הגלישה וכמובן איך ואיזה גלשן הם צריכים לבחור כדי להיכנס בצורה הקלה והנוחה ביותר לעולם הסטרפלס.

קודם כל נפרט את המאפיינים של כל אחד מהמבנים של הגלשנים – גלשן קטום וגלשן שורט סטנדרטי:

גלשן קטום

מבנה – הגלשן הקטום נקרא גם גלשן מרובע בגלל הקצה הקדמי שלו שהוא אינו מחודד כמו שאנחנו רגילים לראות במרבית הגלשנים. הקצה הקדמי, כמו שאפשר לראות ולהבין מהסרטון הוא הרבה יותר כהה. בהפרשי הרוחב לאורכו של כל הגלשן אין הפרשים גדולים מאוד ורוקר של הגלשן אינו עמוק כלל כך שרוב שטחו של הגלשן נוגע במים יותר לעומת גלשן שורט. בגלשנים מסוג זה נפח הגלשן יותר "ממורכז", כלומר הוא יכול להיות בעל פני שטח ונפח זהה של גלשן מקביל מסוג שורטבורד סטנדרטי, אבל במידות קטנות יותר מבחינת האורך והרוחב שלו.

סגנון גלישה – את הגלשנים הקטומים נראה בעיקר אצל גולשי סטרפלס שמבצעים תרגילי פריסטייל וקפיצות בפלאט ווטר או בגלישה על גלים בים נמוך. המבנה שלו מאפשר פופ חזק יותר, אפשרות קלה יותר לתפוס אותו ביד בקפיצות ותרגילים והוא עולה יותר מהר מהמים, הוא "נדבק" יותר לרגליים בעת קפיצות ותרגילים לעומת גלשן שורט וקל יותר לשליטה. לכן הוא בנוי כך שיתאים לתחום הפריסטייל סרפלס.

תנאי ים מתאימים – הגלשנים המרובעים מתאימים יותר לים נמוך, זאת אומרת פלאט ווטר ויכול להגיע גם עד לעבודה על גלים בגובה של עד 1-1.2 מטר. בנוסף בתנאים של רוח חלשה יותר הוא יעבוד טוב יותר ויש לו יתרון של טווח תחתון מעולה וזה יכול להיות פתרון מצוין למי שרוצה להגדיל את ימי הגלישה ולגלוש ולחדד טוב יותר ברוחות חלשות שבהן טווין טיפ לא מצליח לעשות את העבודה מספיק טוב. בצפוניות בים התיכון, בכנרת ואילת הגלשן הזה יתאים מאוד לביצוע ותרגול של סגנון פריסטייל.

גלשן שורטבורד סטנדרטי

מבנה – את המבנה של גלשן השורט המוכר, מבנה קלאסי ומאוד מזוהה עם גלישת גלים. מדובר על גלשן עם רוקר גבוה שעובר לכל אורכו ומעמיק עוד יותר בשליש הקדמי יותר, לכיוון החרטום. גם ברוחב ישנם הפרשים בולטים לעומת הגלשן הקטום – במרכז הגלשן נמצא האזור שבו רוחב הגלשן הוא בשיאו, אזור הזנב הוא צר יותר והאזור שנמשך ממרכז הגלשן ועד לחרטום הולך ונהיה צר מאוד עד שהוא מגיע לחרטום, בדרך כלל עם קצה שפיצי שאופייני לגלשנים מסוג זה.

סגנון גלישה – גלים. פשוט מאוד ולזה הוא נטו נועד. כמובן שישנם גלים קטנים וגדולים יותר וישנם שייפים שונים של גלשנים מסוג זה המותאמים לתנאי הגלישה, כלומר גובה הים. כמובן שזה בנוסף להתאמה של מבנה גוף הגולש. ההבדלים ביניהם יהיו באורך, רוחב וגובה הרוקר.

תנאי ים מתאימים – אם הגלשן בעל המבנה המרובע מתאים לים שטוח עד גלים נמוכים/בינוניים, גלשן קייט גלים מסוג שורט כמובן שלא יתאים לים שטוח או נמוך מאוד. ים גלי, מגלים בינוניים ועד גבוהים מאוד – זהו "שטח המחייה" הטבעי של הגלשן הזה. בתנאי ים כאלו וגם בתנאי רוח חזקה אין ספק שהוא עדיף על הגלשן המרובע בעל המבנה הקטום, הוא יציב הרבה יותר ויושב טוב יותר וחזק במים ועל הגל.

בנוסף לשני הסוגים העיקריים שעליהם דיברנו, גלשן השורט הסטנדרטי והגלשן הקטום, ישנם גם את גלשני ה"נאגט" גלשני הסטרפלס בעלי המבנה הרחב. הם רחבים מאוד ובעלי קו OUTLINE עגול וקצר. כמו לדוגמה גלשן הסטרפלס מדגם ה"נאגט" של Duotone. לרוב מידות הגלשנים האלו יהיו בסביבות ה5.5 על רוחב של 20.5 לפחות. גלשנים אלו מאופיינים ברוקר נמוך שנותן המון מגע של פני שטח עם הים, דבר המאפשר פלאנינג מוקדם מאוד. פלאנינג מוקדם = גלישה ברוח חלשה יותר (צריך פחות כח מהקייט) לכן גלשנים אלו יהיו אידיאלים לרוח חלשה(עד 15 קשר) בעולם הקייט.

מה יתאים יותר למי שרוצה להכנס לתחום הסטרפלס?

ההמלצה למי שגולש על טווין טיפ ומעוניין להכנס לעולם הסטרפלס, בין אם הוא מכוון לפריסטייל או לגלישת קייט גלים, היא להתחיל עם הגלשנים המרובעים השטוחים. כך גם לגבי מי שמתחיל גלישת קייט סרפינג ישירות עם גלשן סטרפלס עוד מההתחלה. במרבית המקרים גם ככה הלמידה וההתנסות בהתחלה לא יהיו בים גבוה, אלא בתנאים נוחים יותר של ים שטוח או נמוך. מכיוון שמדובר בגלשן שטוח שרוב חלקו תמיד נוגע בפני המים בעת הגלישה הוא יהיה יציב יותר, יחדד יותר בקלות.

בנוסף מדובר בגלשן קומפקטי שכל הנפח שלו מתפרש בצורה אחידה לכל אורכו, יחד עם שאר המאפיינים, התכונה הזו הופכת אותו לבעל יכולת ציפה טובה יותר, דבר שהוא יתרון לגולשים מתחילים וגם ברוחות חלשות.

במידה ובהמשך אתם מעוניינים לגלוש גם (או רק) בגלים ובים גבוה יותר, תוכלו לעבור לגלשני השורט המוכרים המותאמים יותר לגלים כאשר אתם כבר שולטים טוב יותר בעמידה ויציבות על הגלשן ומוכנים לעבוד גם על גלים.

כאשר רוכשים או מבצעים הזמנה אישית או לחילופין בונים גלשן סטרפלס מרובע, עדיף ללכת על מידות קטנות ולנצל את האפשרות לקבל את המאפיינים והיתרונות שפורטו בגלשן שהוא קומפקטי ונוח. כמו שפירטתי בסרטון, לגולשים במשקל של 60-70 קילו עדיף לקחת גלשן מסוג זה במידה של 5-5.2 פיט. גם אם שוקלים יותר או גבוהים יותר, עדיין מומלץ להישאר במידות קומפקטיות כשבוחרים גלשן מרובע. אם אתם שוקלים 80-100 קילו תנסו לא לקחת גלשן שהוא מעבר ל5.5.

העובדה שכל נפח הגלשן מתחלק בצורה כמעט שווה לכל אורכו ורוחבו בגלשן מרובע מאפשרת את יכולת הציפה והאחיזה הטובה במידות קטנות גם כשמדובר בגולשים כבדים יותר, אבל כשמדובר בגלשן שורט הסטנדרטי הדברים הם קצת שונים. במקרה הזה נפח גלשן גדול יבוא לידי ביטוי ברוב המקרים בגלשן ארוך יותר.

כמובן שכשבוחרים גלשן, בין אם מדובר בגלשן שורט או גלשן מרובע, או אם זה גלשן סטרפלס ראשון שלכם או לא, חשוב לקחת בחשבון את כל הפרמטרים האלו ועוד נוספים.

he_ILHE_IL